Kangal Köpeklerinde Kızgınlık ve Çiftleşme

 

1,5 yaşındaki erkek kangal köpeği çiftleşme için gerekli olan bütün özellikleri taşır ve çiftleşme için uygun yaşa gelmiştir;

Dişi kangal köpeği ise ise 11-12 aylık olduktan sonra kızgınlık göstermeye başlar fakat dişi kangal köpeklerinin fizyolojik gelişimi onsekiz aya kadar sürdüğünden, 12 aylıkken erkek kangak köpeği ile çiftleştirilmesi sakıncalıdır.

Dişi kangal köpekleri yaklaşık olarak 6 ayda bir kızgınlık peryoduna girer. Dişi kangal köpeklerinin Kızgınlık süresi yaklaşık 10-21 gün devam eder.

Kızgınlık gösteren dişi kangal köpeği normal olmayan  davranışlar gösterir ;bulunduğu mekandan çıkmak ister, kapılara pencerelere tırmanır.Emirlere itaat etmez. Dişilerin, kızgınlık döneminde cinsel organları şişer,kızarır ve sümüksü, saydam, kanlı bir sıvı gelir.Bu sıvının yaydığı koku (fenomon)  ile erkek köpekleri çeker.

 

Kangal Köpeklerinde Çiftleşme

Kangallarda mecbur kalmadıkları sürece “yakın akraba çiftleşmesi” görülmez. Köpekler, çiftleşmeden bir süre önce, birbirlerine alışmaları için kapalı bir mekanda bir araya konulur. Çiftleşme 20-30 dakika arasında gerçekleşir. Çiftleşme sonrası gebe kalan dişi sakinleşir ve uysallaşır. Erkeğin mükerrer çiftleşme isteğine izin vermez.Dişi köpeğin sakinleşip, erkek köpeği reddetmesinden döllenmenin gerçekleştiği anlaşılabilir.

Bu yazı Kangal Köpekleri Hakkında kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>